Historie Střediska

Naše středisko vzniklo téměř ihned po Sametové revoluci dne 28.12.1989. Jeho zakladateli byli manželé Blanka a Petr Lisovští. V dobách největšího boomu naše středisko čítalo přes 300 členů. Tento stav vydržel přibližně 3 roky od revoluce a poté se začal pozvolna snižovat, až k dnešnímu počtu kolem 60 členů, v jehož blízkosti se každým rokem nacházíme. Co do velikosti se pohybujeme na 9. až 10. místě v rámci Zlínského okresu z celkového počtu 13 středisek. Můžeme se pyšnit jedním z nejmenších věkových průměrů mezi všemi středisky, což nám napomáhá k dobré a pohodové atmosféře, inovativnosti a nadšení pro naši věc. Toto nadšení je nejdůležitějším faktorem naší práce, protože vše je založeno na dobrovolnictví.

Naši vedoucí si veškeré výdaje (cestovné, tábor, jídlo, materiál…) platí stejně jako děti, o které se starají. Schůzky dětí a mládeže se konají již od počátku v přízemí objektu, který je dnes znám jako Kulturní středisko Slušovice. Zde nám město zapůjčilo prostory k provozování našich výtvarných, vzdělávacích, zábavný a jednoduše všech druhů aktivit střediska.

Tábory

Na tábory jezdíme každoročně do údolí Hrubé Brodské v CHKO Beskydy nedaleko Nového Hrozenkova. Máme zde dobré zázemí v podobě potoka, louky a překrásné přírody. Tábory jsou klasického podsadového typu a naše kapacity jsou kolem 45 táborníků (30 dětí a až 15 vedoucích). V roce 2011 jsme zažádali o finanční podporu Nadační fond pro rozvoj a podporu Slušovic na nákup razidel do kůže. Nadační fond nám vyšel vstříc a díky tomu pořádáme 2x do roka Kožedělné kurzy pro veřejnost a s mládeží vyrábíme okrasné a praktické výrobky z hovězí kůže. Výtěžek z těchto kurzů je opět investován do kurzů i do rozvoje střediska. (viz sekce Kožedělné kurzy)

V roce 2013 jsem díky Místní akční skupině Vizovicko-Slušovicko (MASVaS) získali finanční podporu na obnovu vybavení střediska. Většina táborového vybavení byla z dob vzniku střediska i dřívějších, takže po více jak 20 letech jsme mohli obnovit nejen táborové vybavení, ale i vybavení samotné klubovny.

Současnost

V letech 2011 až 2014 proběhla renovace táborových podsad. Ta byla možná za přispění města Slušovice a naší píle, protože jsme všech 24 nových podsad vyráběli vlastními silami. To jim dává punc originality, protože jsme jejich konstrukci museli přizpůsobit našim táborovým podmínkám. V roce 2018 jsme si opravili (shodili a postavili nový) mostek na tábořišti. Fotky z našich táborů naleznete ve fotogalerii.

Tímto děkujeme všem, kteří podporují naše středisko, nejen finančně, ale i vlastními silami, je-li potřeba auta, silných paží, či zručných rukou, vždy se ochotný dobrovolník najde.